دوشنبه هجدهم بهمن ۱۳۸۹

حاج آخوندملاعباس تربتی

ولادت                                                                         حاج آخوند ملاعباس تربتی


مرحوم حاج آخوند ملا عباس تربتی  در سال 1288 قمری مصادف با 1250 یا 1251 شمسی و در پانزده کیلومتری شرقی تربت حیدریه ،  ده « کاریزک ناگهانی‏ها» متولد گردید  و تا حدود چهل سالگی ساکن آن ده بود.


والدین

حاج آخوند ، فرزند مردی به نام «ملا حسینعلی» اهل «کاریزک » و زنی به نام «شیرین» از اهالی «قاین» بود.
اطلاعات چندانی از والدین حاج آخوند در دست نيست ؛ اما نقل شده که حاج آخوند از از خوبی، دیانت، خانه داری، حلم و بردباری، کاردانی، تمیز کاری و دقت مادرش بسیار تعریف می‏کرد ونمی‏شد نام مادرش را ببرد و اشک در چشمانش نیاید.

تحصیلات و ازدواج

در سن شش یا هفت سالگی، پدرش او را نخست به مکتب ده، سپس برای تحصیل به شهر تربت فرستاد و نزد مرحوم «حاج ملا عبدالحمید» مقدمات صرف و نحو عربی را به خوبی و با دقت تمام فرا گرفت .
اغلب اوقات شب و روز ایشان به فراگرفتن درس و بحث و تکرار و عبادت و فراگرفتن مسائل دینی و خواندن کتب دینی در مواعظ و شرح حال انبیاء و اولیاء و عباد و زهاد می‏گذشت و همه اینها به حکم طبیعت خودش و بدون اجبار دیگری بود.

پس از طی مقدمات، به تحصیل سطح فقه و اصول پرداخت و پس از مدتی به مشهد رفته، روزها را کار کرده و شبها درس می‏خواند .
بعد از اين مدت به ده خود بازگشته و به کمک پدر خود در کار زراعت مشغول شد و در هنگام فراغت به گفتن مسائل دینی و موعظه کردن مردم می ‏پرداخت  ، در این مدت نیز با همسری اهل روستای « مزدگرد» (در سه کیلومتری جنوب تربت) ازدواج کرد .


کار و تحصیل

پس از ازدواج و آسوده گردانیدن خیال پدر در کار زراعت، به منظور ادامه تحصیل ، هر پنج شنبه چند قرص نان خانگی تهیه کرده،و همراه کتابهایش بعد از خواندن نماز ظهر و عصر پیاده به طرف خانه عالمی که متن کتابهای فقه و اصول را درنزد او می‏خواند به راه می افتاد .
شب جمعه و روز جمعه تا ظهر، از استاد  به اندازه یک هفته از کتابهایی مانند « معالم» و « قوانین» در اصول و « شرح لمعه» و « شرایع » در فقه درس می‏گرفت، و ظهر جمعه پس از ادای نماز به سوی ده باز می‏گشت، و از فردا ضمن اشتعال به کار زراعت به حاضر کردن درسها می ‏پرداخت تا پنج شنبه دیگر که دوباره به محضر استاد برسد .


انتقال به شهر

در تمام این ایام، عبادات ، نماز شب و روزه‏ ها همچنان جریان خودش را داشت، در کاریزک و در روستاهای دیگر نيز به کارهای دینی ، مجالس و منابر مردم رسیدگی می کرد بی آنکه در برابر آنها چیزی قبول کند.
زمانی که مرحوم «حاج شیخ علی اکبر تربتی» که از شاگردهای مجتهد حوزه درس مرحوم «آخوند ملا محمد کاظم خراسانی» بود از نجف به تربت حیدریه بازگشت ، مرحوم ملا محمد کاظم او را به عنوان «مجتهد جامع الشرایط» معرفی کرد.

حاج آخوند در درس « کفایة الصول» ایشان  حاضر می ‏شد ،  مرحوم  شیخ علی اکبر پس از آنکه با احوال حاج آخوند آشنا می ‏شود ارادت زیادی  درباره او پیدا می‏ کند و اصرار می‏ ورزد که زندگی خود را از ده به شهر تربت منتقل کند.
اما حاج آخوند برای رعایت حال پدرش عذر می‏ آورد. پس از آنکه پدرش فوت می‏کند مرحوم حاج شیخ علی اکبر مطلبی می‏گوید که در  حاج آخوند خیلی مؤثر می‏شود :
 ترویج دین بر شما واجب است و این کار در شهر بیشتر میسر است.

در این هنگام حاج آخوند تصمیم گرفت که به تربت منتقل شود و این در سال 1289 هجری شمسی واقع شد.
پس از انتقال به شهر، مرحوم شیخ علی اکبر به وی تکلیف کرد که به جای او در مسجد به نماز بایستد و امامت کند.
حاج آخوند با دلیل علمی امتناع کرد، ولی  شیخ علی اکبر با جواب علمی ایشان را قانع کرد که بر شما از لحاظ دینی واجب است که این کار را بکنید.
خود مرحوم حاج شیخ هم گاهی در هنگامی که حاج آخوند مشغول نماز بود می‏ آمد و به وی اقتدا می‏کرد.

سفر کربلا

در سال 1287 شمسی، با کاروان ، پیاده به کربلا رفت و این سفر هفت ماه طول کشید. روزی که بازگشت، مرد و زن همگی جمع شدند، به طوری که در خانه جای نشستن نبود.
 


سفر دوم کربلا

مرحوم راشد نقل می‏ کند :
در سال 1298 هجری شمسی، با کاروان به همراه حاج آخوند عازم کربلا شدیم که 5 ماه و 20 روز طول کشید.  و گاهی پدرم یکی از پیاده ها را بر آن سوار می‏کرد.

پدرم همان برنامه نمازهای پنجگانه را در اوقات سه گانه با همان دقت و طمأنینه و منبرهای بعد از نماز (البته به طور مختصر) داشت.
از هر منزل که راه می ‏افتادیم، آخرین نفر بود که به راه می ‏افتاد تا مطمئن گردد که همه هستند، و با اینکه او قافله سالار نبود، تفقد حال همه را می‏کرد، چرا که این را وظیفه ی دینی و اخلاقی خود می ‏دانست.
بسا می ‏شد کسانی از اهالی منزلهای میان راه، حالت نماز خواندن او را می‏دیدند و سخنان ساده و بی ریا و مؤثرش را می‏شنیدند و مجذوب او می‏شدند؛ و از این رو در بعضی از منازل بین راه کربلا نیز معتقدانی داشت.

حج

حاج آخوند در سال 1306 هجری شمسی عازم مکه معظمه شد؛ با اینکه احتمال داشت به ایشان گذرنامه داده نشود با این حال از اینکه به طور غیر قانونی برود امتناع ورزید و گفت: من چنین کاری نمی‏کنم. با آن که بی نهایت اشتیاق زیارت مکه را دارم ولی بر خلاف معمول و قانون حاضر نیستم. ایشان در سایر کارها نیز همین طور بود.

سراسر زندگی پر بار ایشان مملو است از فداکاریها ، پايبندی به دستورات شرعی و رسيدگی به احوال مردم که بسیاری از آنها به ما نرسيده است .
و سرانجام بعد از عمری خدمات شایسته و ماندگار ، به دیدار حق شتافت .

رحلت

مرحوم راشد نقل می کند :
 پدرم در روز یکشنبه 24 مهرماه سال 1322 شمسی هجری مطابق با 17 شوال سال 1362 قمری هجری در حدود دو ساعت از آفتاب گذشته از دنیا رفت .
 نماز صبحش را همچنان که خوابیده بود خواند و حالت احتضار بر او دست داد و پایش را به سوی قبله کردند و تا آخرین لحظه هوشیار بود و آهسته کلماتی می‏ گفت، مثل این که متوجه جان دادن خودش بود و آخرین پرتو روح با کلمه لا اله الا الله از لبانش برخاست.
حدود دو سال قبل از فوت بیمار شدند و در این مدت گاهی در تربت و گاهی در مشهد بودند. حاج آخوند، در تربت حیدریه، در خانه شخصی خود، همان اتاق و محلی که نماز شبهای بسیاری خوانده و «العفو» گفته بود و گریسته بود از دنیا رفت.
 


دفن

جنازه حاج آخوند، در مشهد مقدس در آخرین غرفه صحن نو حرم امام رضا علیه السلام  (در آن زمان) در زاویه شمال غربی به خاک سپرده شد و چنانکه وصیت کرده بود این آیه قرآن بر سنگ قبرش که بر دیوار آن غرفه نصب شد نوشته شد: « و کلبهم باسط ذراعیه بالوصید؛ و سگ آنها دستهاى خود را بر دهانه غار گشوده بود» (آیه 18 سوره کهف) و در زیر آن نوشته شده بود:
«مرقد بنده صالح خدا عالم عامل مرحوم حاج شیخ عباس تربتی پسر مرحوم ملا حسینعلی کاریزکی که هفتاد و اند سال عمر خود را به درستی و پاکی و زهد و عبادت و ترویج دین و خدمت به نوع گذرانید...»
و این شعر نیز نوشته شده بود: به تاریخش رقم زد، کلک سالک به حق دست ارادت داد عباس
 بعداً سنگ قبر ایشان توسط حکومت وقت خراب شد و بعد از انقلاب آستان قدس رضوی سنگ قبر جدیدی بر مزار حاج آخوند ملا عباس تربتی نصب کرد. اما عبارات روی این سنگ، عیناً همان عبارات حک شده بر روی نخستین سنگِ مزار آن مرحوم نیست

برگرفته ازسایت: http://www.salehin.com           

 

 

تربت حيدريه,تربت حيدري ,تربت,شهر زعفران مشاهير تربت حيدريه /پيشكوه/باغملي/خراسان رضوي /وبلاگ تربتي /دانشگاه پيام نورتربت/دانشگاه آزاد واحدتربت حيدريه,پيشكوه تربت حيدريه/حيدري/تربت/تربت جان /آواي تربت حيدريه/سايت تربت/سايت تربت حيدريه/ا
مروز تربت/مزار/رشتخوار/زاوه تربت/سيمان زاوه تربت/كارخانه كاشي تربت حيدريه/ملاعباس تربتي/فضيلتهاي فراموش شده/نقشه تربت حيدريه/هنرمندان تربت حيدريه/تربت اينفو/خبرهاي تربت حيدريه/خبرهاي داغ تربت حيدريه/اخبار تربت حيدريه/سوتي /جشن زعفران تربت/وي‍ژه تربت/هفته نامه نويدتربت/هفته نامه گفتمان/تربت شهربهشت/سالن نهم دي /روستاهاي تربت حيدريه/نقشه براي موبايل تربت حيدريه/ تربتحيدريه/تربتحيدريه/سپاه تربت حيدريه/شهرداري تربت حيدريه/سازمان اب تربت حيدريه/سازمان برق تربت حيدريه/سازمان گاز تربت حيدريه/ابفا/باشگاه اكسيژن/پورياي ولي/عصربدن تربت حيدريه/موبايل فروشي تربت/صفي اباد/حشمت اباد/حاجي اباد/دولت اباد /صومعه/كامه/منظرتربتحيدريه/سرهنگ/بنهنگ/بايگ تربت/ابشاررودمعجن تربت حيدريه/
روستاي حصار/اخلمد/زيباييهاي تربت/خيابان منصوريه/باغسلطاني/چهارراه خواف/دعوا/خبرويژه/حجت الاسلام رضايي/آقاي رضاي
,تربت حيدريه,تربت حيدري ,تربت,شهر زعفران ,مشاهير تربت حيدريه ,پيشكوه, وباغملي,خراسان رضوي /وبلاگ تربتي ,دانشگاه پيام نورتربت,دانشگاه آزاد واحدتربت حيدريه,پيشكوه تربت حيدريه,حيدري,تربت,تربت جان ,آواي تربت حيدريه,سايت تربت,سايت تربت حيدريه,امروز تربت,مزار,رشتخوار,زاوه تربت,سيمان زاوه تربت,كارخانه كاشي تربت حيدريه,ملاعباس تربتي,فضيلتهاي فراموش شده,نقشه تربت حيدريه,هنرمندان تربت حيدريه,تربت اينفو,خبرهاي تربت حيدريه,خبرهاي داغ تربت حيدريه,اخبار تربت حيدريه,سوتي ,جشن زعفران تربت,وي‍ژه تربت,هفته نامه نويدتربت,هفته نامه گفتمان,تربت شهربهشت,سالن نهم دي ,روستاهاي تربت حيدريه,نقشه براي موبايل تربت حيدريه, تربتحيدريه,تربتحيدريه,سپاه تربت حيدريه,شهرداري تربت حيدريه,سازمان اب تربت حيدريه,سازمان برق تربت حيدريه,سازمان گاز تربت حيدريه,ابفا,باشگاه اكسيژن,پورياي ولي,عصربدن تربت حيدريه,موبايل فروشي تربت,صفي اباد,حشمت اباد,حاجي اباد,دولت اباد ,
صومعه,كامه,منظرتربتحيدريه,سرهنگ,بنهنگ,بايگ تربت,ابشاررودمعجن تربت حيدريه,روستاي حصار,اخلمد,زيباييهاي تربت,خيابان منصوريه,باغسلطاني,چهارراه خواف,دعوا,خبرويژه,حجت الاسلام رضايي,آقاي رضايي,torbat,torbat heydari,torbat h,موبايل فروشي اكبريان,موبايل عليپور, بخش زاوه, بخش رخ تربت حيدريه جلگه رخ تربت حيدريه, آموزش پرورش تربت حيدريه, سازمان آب تربت حيدريه, كانون نخبگان تربت ,كانون بازنشستگان تربت حيدريه ,تربت رايگان, سايتهاي  تربت حيدري, ترت حيدريه ,تربت خيدريه ,روستاي رودمعجن,
تربت جان ,بازيگران تربتي ,دخترتربتي, حاجي سهامي ,حاجي شركت ,تقي سالاران, هادي حاج محمودي, مهدي اكبري ,مجتبي كور,مصيب, پورسال ,پورسار,كال سالار, كال دختر تربت,
تربت نيوز, پيشكوه تربت ,قتل درتربت حيدريه ماجراهاي تربت, عشق تربت, مشاهيرتربت, مفاخرتربت, مهدي بادمجون, سرتروسي, بي بي حسنيه ,مزارهاي تربت ,پليس تربت, دانشگاه علوم پزشكي تربت, سرباز تربتي, قتل درچهارراه خواف, قطب الدين حيدر,باغ ملي ,
پاتوق دخترپسراي تربتي,دخترتربتي,چت باتربتي ها,قشنگترين دخترتربت حيدريه,پسرخوشكل تربت,زيدبازي درتربت

 

 

نوشته شده توسط رامین در 0:20 |  لینک ثابت   •